[Nordkapp już za 13 km]
Pogoda w Norwegii była taka, jak zazwyczaj, gdy tam jedziemy, czyli pochmurno z niewielkimi opadami deszczu. Ponadto praktycznie na całej długości drogi E69, która prowadzi na Nordkapp, jechaliśmy we mgle - czasem mniejszej, czasem większej, ale czasem też można było zobaczyć, co się dzieje w okolicy, bo akurat jechaliśmy tuż pod chmurą.
[Mgliście]
Mgły w Laponii są problematyczne głównie ze względu na wypasające się renifery, które - nie zachowując należytej ostrożności - przebiegają przez jezdnię.
[Renifery na drodze]
Wjazd na parking przy Nordkapp jest płatny dla każdego turysty w pojeździe silnikowym. Jeśli przyjedzie się rowerem lub przyjdzie pieszo, wstęp jest darmowy. Kilka kilometrów przed terenem Nordkapp (terenem, bo poza symbolicznym globusem jest tam spory parking, hotel, restauracja, sklep z pamiątkami a nawet coś w rodzaju bezwyznaniowej kaplicy, w której można wziąć ślub) znajdują się dwa niewielkie parkingi, na których można zaparkować samochód by na przylądek dojść pieszo.
[Bramki wjazdowe na teren Nordkapp]
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj7nIZAJehLvzQn2tDzCS6pzGbJlk154olh5kb0dfGDBQPW6WAFMIREsMgmTfB51x5jGg91oJeyxvYOGNyLgzgUnG8a6p60QrE3rLLQ5ow9rQRhkjZXj7WZMi8zopCyl3K0Y2ZbNJx_O9kZ/s320/Nordkapp.jpg)
[Nordkappowy globus]
Na samym przylądku było mgliście, ale momentami dało się zobaczyć wodę u podnóża skał.
[Zamglony globus na Nordkapp]
[Skały we mgle, ale morze widać]
[Przylądkowy widok na morze Barentsa]
Jakieś 100, może 200 metrów na zachód od obecnego Nordkappowego globusa, w miejscu, które jeszcze 100 lat temu było uznawane za najbardziej północy przylądek Europy, znajduje się niewielki obelisk i tabliczka informacyjna.
[Obelisk w miejscu wcześniej uznanym za najbardziej wysunięte na północ]
W czerwcu 1988 roku na Nordkapp spotkało się siedmioro dzieci - Jasmine z Tanzanii, Rafael z Brazylii, Ayumi z Japonii, Sithideh z Tajlandii, Gloria z Włoch, Anton z ZSRR i Louise z USA. Każde z dzieci zaprojektowało płaskorzeźbę, które rok później zostały odlane w brązie. Postawiono tam wówczas również rzeźbę "Matka i dziecko" Evy Rybakken.
Od 1989 roku przyznawana jest nagroda Dzieci Ziemi. Nagrodę tę w wysokości 100 000 koron może dostać osoba lub organizacja, która pomaga dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhqwGyyiSqHWeTlJ_Lo4bKGWIQqxxOt4LjqrVol4NWXhoTwJ9AnxRCNO4nyiIFWkPWvWs8irFekPCu4Ec_pwPY7MknUbhxBmIZ-T0ZmE3fLKvfFeMxaY-RrwnuPYIa660NR_ydCtNSvn2SX/s320/Nordkapp_krajobraz_ksiezycowy.jpg)
[We mgle teren Nordkapp wygląda trochę jak krajobraz księżycowy]
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh80mtee8j_Gy5dDgEsGJ7lq8WY2w28H1QiFsxSkdyFMSd_cSwD5Y1x8lVvinBiviFT7d-FZGZOHFZ4m_s8yprwjnRn_p_hK3pvc1Yr5GerQG6tqCdYGj09ZZdHgqpRzfarjfZuscur92vr/s320/Nordkapp_rzezba2.jpg)
[Informacja o rzeźbie "Dzieci Ziemi"]
[Rzeźba "Dzieci Ziemi"]
Na terenie Nordkapp pracuje wielu zagranicznych studentów, więc rozmowy po szwedzku odpadają, chyba że akurat trafi się na Norwega.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz